Mp3 Dowload,Yemek Tarifleri,Hazır Sms,FenerBahçe,Beşiktaş,Galatasaray,HipHop


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hatay Cumhuriyeti

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Hatay Cumhuriyeti Bir C.tesi Nis. 18, 2009 3:32 pm

RüyamT

avatar
Admin
Hatay Cumhuriyeti günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı Hatay ilinde 7 Eylül 1938 ile 29 Haziran 1939 tarihleri arasında kurulan devlettir. 29 Haziran 1939 günü Türkiye'ye katılmıştır.

1937'de Birleşmiş Milletler (o zaman Milletler Cemiyeti) kararıyla Hatay sorununun çözümü için kurulmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşu Hatay Millet Meclisi'nin 2 Eylül 1938 tarihli kararıyla ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen seçilmiştir. Devletin resmi dili Türkçe, ikinci dili ise Fransızca olmuştu ancak Arapça eğitim veren okullar Arapça eğitime devam edeceklerdi. Taslakta içişlerinde bağımsız, dışilişkiler, mali ilişkiler ve gümrükler açısından Suriye'ye bağlı olması düşünülmüş, toprak bütünlüğünün Fransa ve Türkiye tarafından güvence altına alınmasına karar verilmişti.

Hatay devleti pulları

Bütün karar ve yürütme organları Türk nüfusunun yönetiminde olan Hatay Cumhuriyeti'nin statü gereği Suriye'ye olan bağımlılığı sorun yaratıyordu. Bu nedenle, aşama aşama gerçekleştirilen değişikliklerle Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmaya doğru giden Hatay, II. Dünya Savaşı'nın yaklaşması nedeniyle Fransa'nın da ısrarcı olamamasından ve Fransa'nın Türkiye ile savaşmayı göze alamamasından yararlanarak 29 Haziran 1939'da Meclisinin aldığı karar doğrultusunda Türkiye'ye katıldı.

Cumhuriyet, Indiana Jones: Son Macera filminde geçmektedir ve filmde "Kutsal Kase"nin cumhuriyet sınırlarında olduğu iddia edilmektedir.

Hatay Cumhuriyeti

Milli Marş: İstiklâl Marşı
Resmi dil Türkçe,Fransızca,Arapça
Başkent Antakya
Yüzölçümü 4.700 km²
Nüfus 234.379 (1938)
Nüfus yoğunluğu 49,9 kişi/km²
Devlet şekli Cumhuriyet
Yönetim biçimi Parlamenter demokrasi
Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen
Başbakan Abdurrahman Melek
Para birimi Türk Lirası (TL) / Suriye Lirası
Ulusal marş İstiklâl Marşı
Ulusal renkler Kırmızı ve beyaz

Kullanıcı profilini gör Http://EmineninEmekleri.TurkBlog.Com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz